תכנון נכון להתאוששות מאסון

לפי נתונים סטטיסטיים למעלה מ-90% מהעסקים שחוו אסון במערכות המחשוב לא שרדו את האסון לאורך זמן. מתוכם יותר מ-40% לא הצליחו כלל לפתוח שוב את העסק לאחר האסון. תכנית DR – התאוששות מאסון פירושה תכנון התאוששות עוד לפני התרחשות האסון וזאת על ידי בניית תרחישים אפשריים. גופים חיוניים חייבים לנהל תכנית DR. חברות גדולות מקצות לתכנון DR יותר מ-3% מתקציב טכנולוגיית המידע שלהן. 

אסונות המאיימים להשבית עסקים קטנים ובינוניים

אסונות פוטנציאליים המהווים סיכון ממשי לעסק יכולים להיות פיזיים, כגון: שריפה בבית העסק, הצפות, גניבת מערכות המחשוב ועוד. או תקלה טכנית ברכיבים אלקטרוניים ותקלות חומרה כגון: פגיעה בלוח אם, בקר, במעבד, הפסקת חשמל, תקלה חמורה באינטרנט, פגיעה מכוונת, החדרת ווירוסים, טעות אנוש או כל סיבה אחרת. לעיתים מתאפשר המשך העבודה במקום העסק ובאסונות חמורים נדרשת העברת העסק למקום חילופי עד להתאוששות המלאה.

התאוששות מהירה ומותאמת לעסק

כיום בזכות הטכנולוגיה המתקדמת הפך DR לבר השגה עבור כל עסק מבחינת המחיר וגמישות ממשקי המערכת. אנו בנטקור מציעים מערכת DR אמינה, מקצועית, מהירה ונגישה הן מבחינה טכנולוגית והן מעצם העובדה שניתן לתכנן אותה כחליפה התפורה ומותאמת לממדי העסק ולהרחיבה עם התרחבות העסק.

DR באמצעות אתר רפליקציה לעומת DR באמצעות גיבוי

השיטה עובדת באמצעות הקמת אתר רפליקציה (שכפול נתונים רציף) והיא משוכללת יותר מגיבוי הנתונים שהיה נהוג בעבר. אם בגיבוי היה צורך להגדיר פרק זמן שעל תוכנת הגיבוי לגבות את הנתונים (מדי כמה שעות, פעם ביום וכו') וכן להקים את השרתים מחדש ולבצע מיגרציה של המידע המגובה לשרתים החדשים ובכך להפסיד זמן עבודה רב במקרה של אסון אזי מערכת DR היא מערכת האוספת נתונים באופן רציף כמעט לאתר משני המוקם בחוות שרתים או אתר מרוחק של הלקוח – לפי אופי הארגון והצורך הקיים בשטח. וכך כאשר מתרחש אסון חלילה העובדים ממשיכים לעבוד על המערכת המשנית.

שתי דרכים להתאושש

מערכת DR אפשרית בשני ווריאציות. 1. מערכת שלוקחת את הפיקוד רק לאחר התרחשות האסון, מה שגורם לעיכוב בזמן התגובה ולהפסד זמן פעילות עבודה, ייצור וכו… 2. מערכת רפלקטיבית שאוגרת את הנתונים באופן רציף, ובהתרחשות אסון שאינו מצריך את פינוי בית העסק המעבר מתבצע בלחיצת עכבר בלי שהעובדים יבחינו בכך כמעט. 

שלבי תכנון ה-DR

באופן טבעי המערכת המשנית לרוב, אינה פועלת באותה יעילות של המערכת הראשית ובעיקר כשמדובר באסון המצריך להעביר את עובדי הארגון לעבודה מרחוק ולעיתים כמו במקרה שריפה גם את מיקום העסק. לכן כשמתכננים מערכת DR מגדירים מראש מה מתוך מערכת המחשוב יכול להיפגע ולכמה זמן כך שעדיין לא ייגרם נזק בלתי הפיך לעסק עד להחזרת השגרה באופן הדרגתי. האגפים הפחות רווחיים ישוחזרו רק בעדיפות שנייה. שלבי תכנון התאוששות מאסון כוללים הערכות סיכונים, ניתוח השפעת אסון על הפעילות העסקית של העסק, הגדרת תפקידים ברורה למקרי אסון ולבסוף סימולציה של התכנית המדמה אסון פוטנציאלי, כדי לראות שהתכנית אכן פועלת כמתוכנן. מערכת DR אפקטיבית היא מערכת דינאמית היכולה להתאים את עצמה להיקף הארגון ולשינוי במערכות המחשוב.

איסוף נתונים רציף מול חזרה מהירה לפעילות

לצורך התכנון משתמשים בשני פרמטרים: RTO ו-RPO. RTO מגדיר את טווח הזמן מעת קרות האסון עד לחידוש הפעילות המלאה של הארגון. RPO מדגיש את טווח הזמן שחלף מעת איסוף הנתונים האחרון עד להתרחשות האסון – נתונים שהוזנו למערכת לאחר מכן ייאבדו, ובמערכת שמסנכרנת נתונים ברציפות ערך ה-RTO שואף לאפס. השאיפה היא ששני הפרמטרים יהיו קרובים ככל היותר לאפס, אך אם אחד בא על חשבון השני יש להתחשב בצורך האינדיבידואלי של העסק. לבנק לדוגמה יותר חשוב ערך RPO קטן – כדי שהמערכת תדע אם לאפשר משיכת כספים וכדומה. ואילו חנות אינטרנטית זקוקה יותר ל-RTO נמוך כדי שתוכל להחזיר במהירות אפשרות של רכישה ברשת.

תכנית DR שלנו כוללת: 

  • מערכות גיבוי חשמלי כפולות.
  • מערכות מיזוג כפולות. 
  • מגני מתח לשמירה על הציוד האלקטרוני העדין. 
  • שרידות מערך התקשורת.
  • שרידות קווי קישור לאינטרנט.
  • מערכות בטיחות אש. 
  • תוכנות אנטי וירוס ואנטי-כופר מנוהלות. 
  • אמצעי אבטחה נוספים. 

התאוששות מאסון היעילה ביותר היא תכנון התאוששות מאסון…

מאמרים נוספים אשר עשויים לעניין אותכם:

שירותי מחשוב עסקי
מידע מקצועי

שירותי מחשוב עסקי

שירותי מחשוב עסקי, אנו בנטקור גאים להציג בפניכם את שירותי המחשוב המתקדמים שלנו. מה שמתחיל בהקמת תשתיות תקשורת לעסקים, ממשיך בשירותי מחשוב למוסדות וארגונים והענקת

קרא עוד »
מידע מקצועי

ניסיונות תקיפת סייבר

בשבועות האחרונים אנו רואים כי עשרות גופים במשק הישראלי נמצאים תחת ניסיונות תקיפת סייבר משמעותיים. המשק הישראלי מהווה מטרה חמה להאקרים, גם לטובת השגת רווחים

קרא עוד »
אחסון בענן
מידע מקצועי

אחסון בענן

אחסון בענן מגדירה אפשרות של אחסון תשתית וגיבוי מידע ב"ענן" ווירטואלי אשר פיזית נמצא בחוות שרתים. בניגוד לדרך המסורתית והמוכרת של אחסון בשרת המקומי. יש

קרא עוד »

רגע...לפני שאתם עוזבים...

אנחנו מבינים שאולי אתם קצת ממהרים... תשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

התחלת שיחה
איך אפשר לעזור?
נעים מאוד, אנחנו כאן כדי לסייע בכל שאלה.
דילוג לתוכן